دیدار با ابرار

حجت الاسلام والمسلمین حاج سیّد مهدی صحفی(حفظه الله)

تندیس اخلاق علوی

توجّه: این شرح حال قبل از رحلت ایشان تهیّه و منتشر شده است.

جلسۀ نخست طرح«دیدار با ابرار» روز پنجشنبه 26 آذر ماه سال (1394 ش) بعد از نماز مغرب و عشا در بیت شریف عارف زاهد و عالم فرزانه «حجت الاسلام والمسلمین حاج سیّد مهدی صحفی (حفظه اللّه)» تندیس اخلاص و اخلاق، یار دلسوز امام خمینی (ره) ، از شاگردان آیات و اعاظم معروفی چون: امام خمینی(ره) ،آیت الله العظمی  بروجردی(ره) ،آیت الله گلپایگانی(ره)، و ... و پدر دو شهید معروف جنگ تحمیلی ، برگزار گردید .

ایشان به مدت 25 سال متمادی، امام جماعت «مسجد جامع قم» را عهده دار بوده و به مدّت هشتاد سال تمام، به عنوان خطیب و ذاکر معروف اهل بیت (ع) درشهر مقدّس قم و برخی دیگر از مناطق ایران، به ویژه در بیوت مراجع قدیم و معاصر، مشغول تبلیغ و ترویج، بودند. از زبان بزرگانی چون حضرت امام خمینی (ره)، به تقوا و احتیاط و ورع، نام آورشده و مورد وثوق کامل ایشان در امور حسبیّه، بوده اند.
این دانشمند مولّف، در عرصۀ هنر خطّ و خطّاطی و استنساخ نسخه های خطّی و صحّافی نیز زبر دست بوده و از مرحوم سردار کابلی(ره) و برخی بزرگان دیگر، اجازه نامه های روایی دریافت نموده است و در امور حسبیّه، از غالب مراجع قدیم و معاصر، ولایت تام داشته و دارد.


در این دیدار، علاوه بر گروهی از مدیران و پژوهشگران ارشد پایگاه پژوهشی میثاق، دو فرزند روحانی معظّم له و نیز برخی علمای دیگر از نوادگان ایشان و خاندان صحفی، حضور داشتند .

پژوهشگران و مدیران حاضر در جلسه ، عبارت بودند از: حجّة الاسلام و المسلمین رضا فقری (معونت پایگاه)، حجّة الاسلام و المسلمین سیّد مجتبی صحفی، حجّة الاسلام و المسلمین سیّد مرتضی صحفی، حجّة الاسلام و المسلمین فلاحی، حجّة الاسلام و المسلمین غلامحسین مجیدی، حجّة الاسلام و المسلمین حسن علیرضایی، حجّة الاسلام و المسلمین سیّد محمّد حسینی امیری، حجّة الاسلام و المسلمین مسعود تسلیمی، جناب آقای جواد فاضل بخشایش، جناب آقای سیّد علی حسینی کیاّ، جناب آقای هاشم رهدار شیرازی، جناب آقای علی اصغر زنجانی، جناب آقای یوسفی، جناب آقای هادی احمدی جلفایی، و جناب آقای حسین احمدی جلفایی.

 

 

 

 

پس از قرائت قرآن کریم و مختصری ذکر مصیبت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) توسط مدّاح معروف اهل بیت (ع) «حاج علی اصغر زنجانی»، ابتدا مدیر محترم پایگاه پژوهشی میثاق حجت الاسلام والمسلمین استاد احمدی جلفایی، به معرّفی پایگاه و اهداف و چشم انداز های آن پرداخت.

 

 

 

 سپس حاضران محترم، به بیانات گهربار و رهنمود های عطرآگین «حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج سیّد مهدی صحفی (حفظه الله)»، گوش جان سپردند.
ایشان در این گفتار، ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و آرزوی موفقیّت روز افزون برای اعضای این پایگاه پژوهشی و تجلیل از برخی فعالیّت های پژوهشی و ترویجی آن ها، اهمیّت خاصّ ثقلین را در عرصۀ هدایت فردی و اجتماعی بشر، گوشزده نموده و بر محوریّت این دو میراث نبوی، در همۀ عرصه های پژوهشی و تبلیغی، تاکید ورزیدند.

سپس مختصری در بیان معنای این حدیث مشهور نبوی که مشترک میان همۀ فرقه های اسلامی است: «انّی تارکٌ فیکم الثقلین ...» توضیحاتی را ایراد فرمودند.

 

 

در نهایت، بار دیگر با بیان شیرین و متواضعانۀ خود، این مرکز را مورد ملاطفت و مرحمت قرار داده، بحث را با دعا ومسئلت از درگاه احدیّت، به پایان رساندند.


سپس فرزند روحانی ایشان « جناب حجّت الاسلام والمسلمین سیّد مجتبی صحفی» خطیب توانا و پژوهشگر موفّق در حوزۀ مطالعات علوم اسلامی،که پس از پدر فرزانه اش، امامت جماعت مسجد جامع را بر عهده دارند،گزارشی از انواع فعّالیت های  پدر بزرگوارشان ، ارائه داده و اعضای این پایگاه را با خاندان صحفی و علمای برخواسته از این خاندان و مختصری از تاریخچۀ مسجد جامع قم و مباحثی از این قبیل، آشنا ساخته و در نهایت، از فعالیّت های ارزندۀ علمی و ترویجی این پایگاه ، تجلیل نموده و از حضور اعضای آن در بیت شریف، قدردانی نمودند.

در ادامه، به مدت یک ساعت، پژوهشگران حاضر در جلسه، پرسشهای مختلفی را از محضر آن پیر فرزانه وتندیس زهد و اخلاص ونیز از محضر فرزندان گرامی ایشان «حجت الاسلام والمسلمین سیّد مرتضی صحفی»، «حجت الاسلام والمسلمین سیّد مجتبی صحفی» و نوۀ دختری وی «حجت الاسلام والمسلمین فلاّحی» مطرح نموده و با ملاطفت و حوصله، پاسخ های خود را دریافت نمودند.

 

در پایان جلسه بسته ای علمی حاصل فعالیّت های گروه پژوهشی میثاق، به رسم یادبود، به محضر ایشان تقدیم گردید و پس از پذیرایی به یکی از پژوهشگران نمونۀ این مرکز، جناب آقای «جواد فاضل بخشایش» به مناسبت هفتۀ پژوهش، تجلیل به عمل آمد و جوایزی با دستان مبارک آن عالم فرزانه، اهدا گردید.


در پایان، مدیر محترم پایگاه، از لطف و عنایت و ملاطفت ویژه و حوصلۀ آن دانشمند فرزانه و اولاد و خانوادۀ محترمش ونیز از حضور مدیران و پژوهشگران این مرکز، به ویژه از زحمات معاونت محترم پایگاه جناب«حجت الاسلام والمسلمین حاج رضا فقری» در مدیّریت و برنامه ریزی این طرح، تشکّر و قدردانی نموده و به رسم یاد بود، عکس هایی یادگاری در کنار آن معظّم له، گرفته شد. ضمنا «حجت الاسلام والمسلمین حاج سیّد مهدی صحفی(حفظه الله)» عباراتی را در دفتر یادداشتهای افتخاری پایگاه با خطّ زیبا و نورانی خویش، مرقوم نموده و امضا نمودند.

 

 

پس از اتمام جلسه، مدیران ارشد پایگاه، به همراه اولاد ذکور آن معظّم له، به مدّت نیم ساعت، در خصوص راه کارهای تنظیم یک زندگی نامۀ علمی از ایشان و تکمیل اطّلاعات مربوط با آن و نیز تجدید چاپ برخی آثار علمی و کشف و جمع آوری آثار قلمی ایشان از لابلای دست نوشته ها و کتاب های شخصی وی، به همفکری پرداختند.
به زودی، شرح حال مفصّلی از این دانشمند فرزانه و به تعبیر خودش «خادم اهل بیت ع » در بخش «دیدار با ابرار» در پایگاه پژوهشی میثاق، منتشر خواهد شد.