دیدار با نمایندۀ مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله)

دیدار با نمایندۀ مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله العظمی سیستانی (زید عزه العالی) در ایران

جمعی از مدیران ارشد «پایگاه پژوهشی میثاق» روز سه شنبه اوّل دی ماه 1394 ش ساعت 4 بعد از ظهر، با حجّت الاسلام و المسلمین حاج سیّد جواد شهرستانی (حفظه الله) نمایندۀ مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله سیستانی (زیدت برکاته) طبق هماهنگی قبلی، در دفتر ایشان، دیدار کردند.

در این مجلس: حجّت الاسلام والمسلمین حمید احمدی جلفایی (مدیر پایگاه)، حجّت الاسلام والمسلمین حاج رضا فقری (معاونت پایگاه)، حجّت الاسلام والمسلمین سیّد مجتبی صحفی، حجّت الاسلام والمسلمین غلامحسین مجیدی خوانساری و حجّت الاسلام و المسلمین سیّد محمّد حسینی امیری(از مدیران ارشد پایگاه)، و جناب آقای هادی احمدی (مدیر تدارکات پایگاه) شرکت داشتند.

پس از خیر مقدم، ابتدا حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی جلفایی(مدیر پایگاه)، ضمن معرّفی حضّار جلسه و نیز معرّفی پایگاه، اهداف، چشم اندازها و فعالیّت های مختلف پژوهشی، آموزشی و ترویجی آن، به ارتباط و همکاری علمی برخی پژوهشگران و نویسندگان این مرکز با نهاد ها وطرح های علمی پژوهشی مرتبط با دفتر آیت الله سیستانی (حفظه الله) اشاره نمود و در ادامه، ضمن اشاره به نقش علمای خاندان شهرستانی از قدیم در تاریخ اسلام، نقش ویژۀ آقای شهرستانی در حمایت از تحقیق و پژوهش در جهان اسلام، به ویژه در ایران را ستوده و از وی قدردانی نمود .


حجّت الإسلام والمسلمین سیّد مجتبی صحفی(از مدیران ارشد پایگاه) نیز ضمن قدردانی از زحمات آقای شهرستانی، به معرّفی بیشتر پیشینۀ علمی و تحقیقاتی برخی اعضای پایگاه پژوهشی پرداخت و در ادامه، خلأ موجود در برخی عرصه های پژوهشی و ترویجی را تشریح نموده و عناصری همچون: اتّحاد و همدلی، دقّت در تشخیص درست معضلات و مسائل دینی و تربیتی جامعه ، علمیّت واقعی پردازش ها ، پرهیز از تعصّب و جمود در بیان حقایق دینی، مبارزه با کج انگاری ها و خرافات رواج یافته در جهان اسلام، قرائت به روز و هدفمند از مسائل دینی و مانند آن را از مشخّصه های بارز این پایگاه برشمرد و در خاتمه خواستار ابلاغ سلام دوستان به محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله) شد.


در ادامۀ جلسه حجّت الاسلام و المسلمین حاج سیّد جواد شهرستانی (حفظه الله) به لزوم اتّحاد و همدلی میان پژوهشگران مسلمان و نهادهای علمی موجود در این زمینه  و نیز پرهیز از موازی کاری و حمایت بیشتر مسئولان مربوطه از پژوهش و تحقیق در جهان اسلام، تاکید کرده و مطالبی را به عنوان حُسن ختام مجلس ایراد فرمودند که فرازهای مهمّ آن عیناً نقل می شود:

الحمد لله، الآن فرصت های خوبی پیدا شده، انگیزه ای است که بتوانیم کارهای بزرگ انجام بدهیم؛ به چند جهت، هم زمینۀ موجود ، وهم [فراهم بودنِ] تکنیک و ابزاری که  در جامعه است...
امّا نظم، امر مهمّی است؛ مدیریّت نیز مهمّ است. و من این را گفته ام و بار ها تکرار کرده ام که: روی مسئلۀ تخصّص و تعهّد، بعضی ها می گویند: تخصّص مقدّم است. و بعضی می گویند: تعهّد مقدّم است . امّا من معتقدم هر دو تا کافی نیستند؛ بلکه یک محور سوّمی [نیز نیاز] است، که جامع بین تعهّد و تخصّص باشد و آن «مدیریّت» است. اگر مدیریّت بود، می توانیم درکارها با تعهّد وتخصّص ، به نتیجه برسیم.
خیلی از ضعف کارهای جامعۀ ما بر اساس تعهّد و تخصّص نبوده، بلکه بر اساس مدیریّتش بوده است. مدیریّت موفّق، به نتیجه می رسد.با مدیریّت موفّق، خیلی از مسائل، حلّ می شود.
ما قدرت داریم، ما می توانیم، ما عرضه اش را داریم، امّا به ما تلقین شده که: عرضه ندارید، شما نمی توانید.
همین«ناسا» می گوید: 40 درصد ناسا، نیروهای ایرانی هستند. این هم که می گویم: ماها، مقصودم ایران و عراق یا سوری ها نیست. مقصود، جهان سوّم است. الآن در جهان سوّم، مهمّترین نیرو ها و اشخاص، جهان سوّمی اند.
در لندن، بیمارستان « کراموئل»، مهمّترین اطبّایی که هستند، هندی ها و عرب زبان ها هستند، اصلا اروپائی کم می بینید...
اگر ما بتوانیم  تشکیلاتی حرکت کنیم ، با نظم حرکت کنیم، باور کنید خیلی کارها را می شود حل کرد، ما ها از آنها کم تر نیسیتیم.
الآن یکی از مهمّترین مسائل دنیای ما، دشمنی با اسلام است. چه قدر، پول خرج می شود. برای تروریسم چه قدر پول صرف کردند و مردم نیز آسیب دیدند. الآن داعشی ها، منطقه ای که اشغال کرده اند، به مقدار انگلیس است، مساحت انگلیس. این ها آمده اند با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده.
این ها امروز نقشه نکشیده اند؛ بلکه سالیان سال است که نقشه کشیده اند و برنامه ریزی کرده اند. ابتدا طالبان ، بعد از طالبان «القاعده» درست کرده اند و از القاعده ، «جبهۀ النصره» و بعد ، به «داعش» رسیدند.
«داعش» ریشۀ همان هاست. امّا همین فتوای آقا (آیت الله سیستانی) دربارۀ داعش- من بار ها در محضر مسئولین گفته ام -: آن قدر موثّر بود که بسیاری از افکار آنها را متلاشی ساخت. ما باید متّحد باشیم و همدیگر را داشته باشیم ، نه همدیگر را حذف کنیم... باید بتوانیم دست هم را بگیریم و جلو برویم.
به اضافۀ خلوصی که باید در کارها باشد. انشاءالله این خلوص، سبب موفّقیّت شما می شود. این خلوص بین خودتان و خدایتان باشد. ما نمی توانیم بگوییم که :خلوص چه قدر است.
خلاصه: هر مقدار کار من خالص باشد و به خاطر خدا باشد، موفّقیّت نیز بیشتر می شود.
همین شکل حرکت کنید و باورکنید که خیلی موفّقیّت کسب می کنید. من تبریک می گویم به این جور حرکت ها و تشکیلات و برنامه ریزی ها؛ زیرا معتقد هستم، کار گروهی و منظّم آثار زیادی دارد و فواید بسیاری دارد به شرطی که همدیگر را داشته باشیم ، همدیگر را حذف نکنیم و به همدیگر احترام قائل باشیم. و من مطمئنّم که روز به روز، بیشتر و بیشتر موفّق خواهید بود.
به سهم خودم هر چه در توان هست، در خدمت شما هستم، به شرطی که ما را از دعا، فراموش نکنید.