آموزش خیاطی

آموزش خیاطی 1

آموزش خیّاطی (1)

سر کار خانم: زهرا نعمتی تبریزی

بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از نیاز های اصلی انسان، پس از خورد و خوراک و خواب، نیاز به پوشاک است.
قابل توجّه است که: پوشاک، حتّی نقش زیادی در سلامت انسان نیز دارد. مثلآ در زمستان و هوای سرد، چه لباسی را باید بپوشیم که پارچه اش ضخیم و نگهدارندۀ از سرما باشد و بالعکس در تابستان لباسی را باید انتخاب کنیم که پارچه اش نازک و خنک کننده باشد؛ بسیار مهم است.
علاوه بر آن: انتخاب یک پارچۀ خوب و رنگ مناسب و دوخت لباس که متناسب با اندام ما باشد، باعث زیبایی ما خواهد بود.
این روزها، تهیّۀ پوشاک، معمولا هزینۀ بسیار زیادی دارد و مبلغ قابل توجهی را باید به پوشاک اختصاص داد؛ ولی یک خانم خانه دار، یا حتّی یک خانم شاغل، می تواند با یادگیری هنر خیاطی، مقدار قابل توجّهی از این هزینه را کم کند. و از آن بالاتر، لباسی را می پوشد که خودش دوخته و خیلی بهتر از لباسهای حاضری در بدنش، جلوه می کند.
ما در اینجا سعی داریم با آموزش نکته به نکتۀ خیاطی، این امکان را به شما بدهیم که این هنر را به بهترین نحو آموزش ببینید، تا بتوانید با دوخت لااقل لباسهای خودتان و فرزندانتان، کمک قابل توجّهی، به اقتصاد خانوادۀ خود کرده باشید.
در ابتدا برای شروع هر کاری، بایدد وسایل و ابزارهای لازم برای آن کار را تهیه کنید. وسایل مورد نیاز برای خیاطی عبارتند از:
سوزن ته گرد – نخ کوک – سوزن برای دوختن – کاغذ الگو – نوار چسب – متر خیاطی – خط کش کوچک – خط کش بزرگ –
قیپچی کاغذ – قیچی پارچه – رولت – بشکاف – و پارچه های مورد نیاز برای هر طرح.
از آن جا که دوخت دامن، از پر تقاضاترین و به ویژه راحت ترین طرح های خیّاطی برای بانوان به حساب می آید، اوّلین موضوع آموزش ما «دوخت دامن» خواهد بود.