اخبار مهم مرند

خبرهای علمی 1

 1. کسب رتبه اول علمی مدرسه علمیه مرند در استان آذربایجان شرقی

  امام جمعه مرند گفت: مدرسه علمیه صاحب الزمان مرند رتبه اول علمی در سطح استان آذربایجان شرقی را کسب کرده است.   
به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت زاده، روز شنبه در مراسم عمامه گذاری جمعی از طلاب مدرسه علمیه حضرت صاحب الزمان(عج) شهرستان مرند که با حضور حجّت الاسلام حسینی بوشهری، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در مسجد قیام این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: 300 طلبه برادر و خواهر در شهرستان مرند تحصیل می کنند و بیش از 100 روحانی ساکن در این شهرستان فعالیت می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه مساله اصلی کشور علم است، تصریح کرد: مدرسه علوم دینی برادران مرند در بین 18 حوزه علمیه دینی در استان آذربایجان شرقی رتبه اول علمی را اخذ کرده است.
امام جمعه مرند ادامه داد: در المپیاد علمی بین طلاب که سال گذشته بین 5 استان برگزار شد، شهر مرند حائز رتبه علمی شد.
وی با اشاره به علمای این شهرستان عنوان کرد: آیت الله حجت کوه کمری از روستای کوه کمر و آیت الله علی اکبر مرندی از شاگردان عارف بی نظیر حضرت آیت الله سید علی قاضی طباطبایی نیز از بزرگان و علمای شهرستان مرند هستند.
حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده همچنین با اشاره به اینکه مرند دومین شهر بزرگ استان است، ابراز داشت: 7 مرکز آموزش عالی و دانشگاهی با 10 هزار دانشجو در این شهرستان فعالیت دارند و 43 هزار دانش آموز نیز در این شهرستان تحصیل می کنند.

منبع: خبرگزاری حوزه


 2. قهرمانی اولین تیم رباتیک مرند در مسابقات رباتیک دانش آموزی شهرستان جلفا

 

 تیم آموزشگاه آراز رباتیک موفق به افتخار آفرینی در مسابقات رباتیک دانش آموزی (رشته جنگ رباتیک ها)  در شهرستان جلفا گردید. نفرات برتر این مسابقات به شرح زیر است:

مقطع ابتدایی:  رضا موسالو (نفر اول)، امیرحسین ایوبی (نفر دوم)، محمدرضا مددی (نفر سوم).

مقطع راهنمایی: آیلار بی نشان (نفر اول).

مقطع دبیرستان: حسن رجب پور (نفر اول)، هادی پاک نژاد (نفر دوم)، همایون ساعی جو (نفر سوم).

منبع: خبرمرند

 


 

3. رونمایی از واکسن جدید نیو فلورازی در موسسۀ رازی شعبه مرند

مراسم رونمایی از واکسن جدید نیو فلورازی (۲ دهم سی سی) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری در موسسه رازی شعبه مرند برگزار شد.
به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، دکتر کهرام، رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در این مراسم اظهار کرد: موسسه رازی همچون نگینی در سرزمینمان می‌درخشد، ولی متاسفانه آنچنان که شایسته است در کشور شناخته شده نیست، در حالیکه در جهان به عنوان یک موسسه علمی با قدمت طولانی شناخته شده است.
کهرام با اشاره به تلاش شبانه روزی کارکنان موسسه رازی در شعبه مرند برای تولید واکسن نیوفلورازی یادآور شد: این محصول یکی از پرمصرف‌ترین واکسن‌ها در صنعت طیور و جهت ایمن کردن انواع پرندگان علیه بیماری نیوکاسل و آنفلوآنزا به کار می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: این واکسن به مدت ۱۰ سال به صورت (نیم سی سی) تولید می‌شد و اکنون به صورت (۲ دهم سی سی) در هر دز تولید می‌شود که حجم تزریقی کم از مزیت‌های این محصول به شمار می‌رود.
وی با اشاره به قیمت این محصول خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده این محصول نصف قیمت واکسن وارداتی است.
وی تولید واکسن فلج اطفال را از افتخارات این موسسه برشمرد و افزود: در ۱۵ سال اخیر حتی یک مورد فلج اطفال در کشور گزارش نشده، در حالی‌که میهن ما در منطقه آلوده‌ای قرار دارد و در کشورهایی چون عراق، افغانستان و پاکستان ویروس این بیماری وجود دارد و این ویروس از طریق هوا نیز منتقل می‌شود ولی کشور ما به دلیل ایمنی زایی بالا بوسیله واکسن فلج اطفال پاک از بیماری است.
رئیس موسسه رازی، واکسن دوگانه را از دیگر دستاوردهای این موسسه برشمرد و افزود: در مورد واکسن‌های طیور با ۶۰ محصول خارجی که وارد کشور می‌شود، از نظر قیمت و بازاریابی باید رقابت کنیم.
کهرام همچنین با ابراز امیدواری در مورد ساخت واکسن‌های سه گانه و چهار گانه طیور از تولید آن طی یک سال آینده خبر داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

پیام

این نسخه، نسخه ی آزمایشی پایگاه است؛ به زودی در نسخه های اصلی آینده، در این شاخه، اخبار مهم شهرستان مرند، عرضه خواهد شد .