آشنایی با مفاخر

مفاخر جلفا .1

(1)
علّامه میرزا قاسم گرگری جلفایی (ره) [ ت 1389 ق ]

نویسنده: حمید احمدی جلفایی

زندگی نامه

آیت الله میرزا قاسم گرگری – معروف به « مجتهد گرگری » و « عارف گرگری » - از جمله عالمان گمنام استان آذربایجان شرقی است که عظمت و جلالت و محبوبیّت او پس از گذشت یک قرن بیشتر، همچنان در یاد و خاطرۀ مردم آذربایجان، به ویژه شهرستان های مرند و جلفا و اهر و کلیبر و نیز در میان شیعیان شهرهای هم جوار با ایران از دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان، همچنان باقی است.
او در سال 1286 ق در روستای سرسبز و توریستی « لیوارجان » از روستاهای شهر هادیشهر [ گرگر و علمدار قدیم ] از توابع شهرستان مرزی جلفا در استان آذربایجان شرقی، در خانواده ای متدیّن و اهل تقوا به دنیا آمد.
پس از فراگیری تحصیلات ابتدایی خود در مکتب خانه، در سنّ 14 سالگی با تشویق پدرش « غفّار بیگ » به فراگیری علم طبّ در نزد طبیبی در تبریز روی آورد و برخی دوره های طبّ را با موفقیّت در نزد استادش گذراند. امّا پس از مدّتی احساس نمود که صرف اشتغال به فراگیری طبّ، ضمیر کمال طلب او را آرام نمی سازد و به همان دلیل، به فراگیری علوم دینی و سلوکِ عرفانی، راغب شد.
پدرش ابتدا با این تصمیم او موافق نبود؛ امّا بعدأ با وساطت استاد طبیبش و بیان این نکته که طبابت روحانی و معنوی، مرحلۀ اعلای طبابت بوده و فرزند او استعداد زیادی در این زمینه دارد و قطعأ آیندۀ او درخشان است، راضی شد و سرانجام، میرزا قاسم، در مدرسۀ دینی حاج صفرعلی تبریزی، تحصیلات دینی خود را آغاز نمود.