خانم مریم احمدی

خانم مریم احمدی، تازه مسلمان کره‌‌‌‌ای (نام پیشین: ماریا ویرجینیاوی)

(برگرفته از: مجله پیام زن . سال 7 ش 11 ص40)

به کوشش: زهره زارع

خانم ماریا ویرجینیاوی، هم اکنون به تدریس مشغول می باشد. در یک ظهر گرم، به قصد مصاحبه به منزلشان رفتیم و اسلام واقعی را از زبان خودشان شنیدیم؛ در حالی که ۲ دختر ۹ و ۷ ساله ایشان با چادرهای زیبایی که بر سر داشتند، در کنار مادر بودند و پسر ۶ ماهه وی نیز در گوشه و کنار اتاق مشغول بازیگوشی بود.

خانم مریم احمدی (ماریا ویرجینیاوی) متولد کرۀ جنوبی و ساکن آمریکا را در تهران ملاقات کردیم. او اینک سالهاست که در ایران می باشد.

پرسش هایی که از این خانم تازه مسلمان پرسیده شده، به شرح زیر است:

خانم احمدی از گذشتۀ خود بگویید و این که چطور مسلمان شدید؟
ـ من متولد کره هستم اما ساکن در آمریکا بودیم که با همسرم آقای احمدی در دانشگاه آشنا شدم و در همان سال ۱۳۵۶ بود که ازدواج کردم؛ در آن زمان، من با این سمت دنیا یعنی شرق، اصلاً آشنا نبودم. ضمن اینکه خودم قبلاً مسیحی بودم ؛اما روی بیشتر ادیان کار کرده بودم به جز دین اسلام.

وقتی همسرم با من در مورد توحید و تاریخ اسلام صحبت کرد و به من گفت: برو در مورد اسلام تحقیق کن. کارم را شروع کردم و بالاخره ۲۰ ساله بودم که مسلمان شدم، در حالی که یک سال از ازدواجم می گذشت و من در طول این یک سال اسلام را تقریباً شناختم.

ـ چه چیزی در اسلام دیدید که شما راجذب کرد؟
ـ اسلام اصولاً کاملترین دین است. زن مسلمان می تواند کار کند؛ امّا اولویت با واجبات است. در اسلام، زن مجبور نیست که این کار را بکند و یا در منزل بماند برای کار کردن.

در اسلام اطاعت از شوهر واجب و مهم است و زن به واسطۀ ظرافتی که دارد، باید به خانواده، اهمیت بیشتری بدهد تا کار بیرون از خانه.
من در اسلام حقیقت های زیادی دیدم. مثلاً در غرب همواره می گویند: زن و مرد از هر نظر برابرند. اما در اسلام آمده است که: زن و مرد دو جنس متفاوتند؛ یکی ظریف و لطیف و دیگری خشن.

ـ از چه زمانی به ایران آمدید و پس از ورودتان چه نوع حجابی را انتخاب کردید؟
ـ در سال ۱۳۵۸ یعنی پس از انقلاب، شوهرم برای تعطیلات به ایران آمده بود و من هم با او آمدم. او ایران را برای من توضیح داده بود.

من تا سال ۵۹ با مانتو و روسری بودم؛ اما بعداً دیدم که چادر کاملترین حجاب است و از سال ۵۹ به بعد ، چادر را انتخاب کردم. من باطن حجاب را درک کردم و بعد آن را انتخاب کردم.

ـ تحصیلات شما چقدر است؟
ـ در حال حاضر، فوق لیسانس زبان شناسی از دانشگاه تربیت مدرس را تمام کرده ام.

ـ بیشتر در چه زمینه ای مطالعه می کنید؟
– بیشتر در زمینه کتابهایی که از عمق اسلام گفته اند، مطالعه می کنم.

ـ خانم احمدی، چرا اسلام را پذیرفتید؟در این دین چه دیدید که باعث شد به آن روی آورید؟
ـ آنچه از همه مهمتر بوده و هست، ولایت مولا علی(علیه السلام) است که در دین های دیگر نیست و حتّی همین مسأله باعث شد که ایران را برای زندگی انتخاب کنم. در حالی که شهرهای آمریکا به مراتب بهتر، تمیزتر و جذاب تر از شهرهای ایران است.

امّا از همه مهمتر، حکومت اسلامی شیعیان و ولایت مولا علی(علیه السلام) است که مرا در ایران نگه داشت.

ـ وقتی که شما وارد ایران شدید؛ خانوادۀ همسرتان با شما چگونه برخورد داشتند؟
ـ مادرشوهرم مرا که یک خارجی بودم، بسیار خوب پذیرفت و من این را یک لطف الهی می دانم و متأسّفانه در میان زنان خارجی که با یک ایرانی ازدواج کرده اند و مشکلی برایشان پیش آمده - مثل بتی محمودی -  تمام مشکلات از عدم پذیرش خوب خانوادۀ همسر، ناشی می شود.

در این گونه ازدواج ها خانوادۀ همسر، نقش مؤثری دارد. مثلاً برای عروسشان که یک خارجی است، باید کاملاً اسلام را توضیح دهند. اگر قربانی می کنند، علّت آن را کاملاً توضیح دهند. در کل، اسلام واقعی را معرفی کنند. نباید عروسشان را مجبور به انجام کاری کنند، نباید به او دستور دهند.

ـ خانم احمدی، از همسر و فرزندانتان برای ما بگویید.
ـ همسرم مشاور مهندسی است. ۵ فرزند دارم. ۲ تا دختر و ۳ تا پسر که از بچگی با آنها در مورد اسلام صحبت کردم و اطاعت ازخداوند را از کودکی در ذهن آنان به خوبی جا انداخته ام.

آنان می دانند که اطاعت از اوامر الهی جواز ورود به بهشت است و خودشان به خوبی دستورات اسلامی را پذیرفته و به آن عمل می کنند.

ـ چه پیامی برای زنان مسلمان دارید؟
ـ فقط یک پیام و آن اینکه خود را بشناسید و با خدا معامله کنید. فرهنگ اسلامی را پیاده کنید. ما باید اوّل خود را بشناسیم ، بعد دیگران را.

خودم بعد از ۲۰ سالی که مسلمان شده ام، هنوز کاملاً به همۀ مسایل اسلام نرسیده ام و همواره دوست دارم مطالعاتم را در زمینۀ عمق اسلام ، افزایش دهم.

در پایان هم به آنچه که حضرت امام خمینی(ره) مدّ نظرشان بود، اشاره می کنم: جهاد اکبر کنید. به اسلام واقعی، عمل کنید.

ـ به عنوان آخرین سؤال، بفرمایید: در حال حاضر، به چه کاری مشغول هستید؟
ـ در حال حاضر، عضو هیأت علمی زبان انگلیسی دانشکدۀ الهیات دانشگاه الزهرا هستم و در آن دانشگاه، تدریس می کنم. بسیار خوشحالم که سر کلاسهای دانشگاه می توانم چندین پیام را به دانشجویانم منتقل کنم:

اول این که: یک خارجی هستم که اول غیر مسلمان بودم و حالا به اینجا رسیده ام. یعنی: هر کس که بخواهد حقیقت را بشناسد، در هر کجا باشد، می تواند.

دوم این که: توانسته ام از محیط آمریکا که ۲۰ سال در آن زندگی کرده ام، دل بکنم؛ به دلیل این که در اسلام واقعی، چیزی دیدم که بیش از فضای آمریکا و ظواهر دنیوی مرا جذب کرد.

سوم این که: سر کلاس، علاوه بر تدریس رشتۀ تحصیلی خودم، می توانم پیرامون بسیاری از مسایل دیگر بحث کنم و به سؤالات دانشجویان در زمینه های گوناگون جواب دهم.

(توجّه: هم ما و هم بسیاری از مخاطبان ما علاقه دارند که در مورد خانم مریم احمدی، بیشتر بدانند و از کلام او و نیز شوهر و فرزندانش بیشتر بشنوند؛ ولی امکان دسترسی ما به این خانواده محدود بود. لذا از این خانوادۀ موفّق تقاضامندیم در صورت صلاحدید اطلاعات بیشتری را برایمان بفرستند و نیز با ارسال نوشته های سودمند، مخاطبان ما را بیش از پیش، مستفیض فرمایند). در پایان، برای این خانوادۀ الگو ، آرزوی موفّقیّت روز افزون ، توام با سلامتی و نشاط، آرزومندیم.